Ta veseli dan kulture 2022

Ta veseli dan kulture 2022

Ministrstvo za kulturo je z dnevom odprtih vrat slovenske kulture, imenovan tudi Ta veseli dan kulture, začelo v Prešernovem letu, leta 2000. Številne kulturne ustanove po vsej Sloveniji v spomin na obletnico rojstva pesnika Franceta Prešerna, ki se je rodil 3. decembra 1800, na ta dan široko odpirajo svoja vrata in obiskovalce vabijo na brezplačne kulturno-umetniške dogodke.

Seznam prireditev, ki bodo potekale na Ta veseli dan kulture 2022, najdete na povezavi tukaj.

Program dogodkov obsega gledališke in plesne predstave, koncerte, filmske projekcije, predavanja, delavnice, vodenja in številne druge prireditve. Letos bodo nekateri dogodki potekali tudi 2. decembra.

Vabljeni!

 

Podeljena priznanja in nagrada Slovenske sekcije IBBY

Podeljena priznanja in nagrada Slovenske sekcije IBBY

Na 38. Slovenskem knjižnem sejmu so bile že trinajstič zapored podeljene nagrade in priznanja za izjemne dosežke na področju promocije mladinske književnosti in branja, ki jih podeljuje Slovenska sekcija IBBY.

Nagrado je žirija letos podelila Sabini Fras Popović, vodji Centra za spodbujanje bralne pismenosti (Mariborska knjižnica). V utemeljitvi je strokovna komisija zapisala naslednje:

“Sabina Fras Popovič strokovne dogodke z naslovom ABC bralne pismenosti snuje tako, da seže z vsako izbrano temo na različna polja bralnospodbujevalnih aktivnosti in poveže različne akterje. Za knjigo in branje pogosto navdušuje v netipičnih okoljih in vedno znova premika meje tudi tam, kjer se zdi to na prvi pogled neizvedljivo. Leta 2010 je prvič v okviru prireditve povezala šport in literaturo, na lokalnem nivoju je idejo nadgradila z bralnim klubom za mlade hokejiste idejo pa kasneje razširila na nacionalni nivo. Med njene pomembnejše dosežke tega področja sodijo inovativni projekti: hokejska bralna postava, #športajmoinberimo, serija podcastov, cikel strokovnih dogodkov z naslovom ABC bralne pismenosti in knjižna priporočila za mlade športnike in trenerje na spletnih straneh Olimpijskega komiteja Slovenije. Njena prizadevanja so prispevala k premikom v odnosu mladih in tudi vrhunskih športnikov do branja ter splošne javnosti v prepoznavanju vrhunskih športnikov kot navdušenih bralcev.”

Priznanji sta prejela:

  • založba Malinc, ki je “v slovenski prostor je uvedla bralne strategije španske strokovnjakinje mladinske književnosti Montserrat Sarto, za katere sta značilna igra in konstruktivizem, prizadeva si razviti projekte, ki bi sodobne mlade pritegnili hkrati k literaturi in medijem ter drugim dejavnostim (npr. športu in gibanju). Izvaja bralne projekte: Leo, leo, Španska vas, Ambasadorji Nogometastični, Odprta knjiga: GG4U (skupaj s KUD Sodobnost International) in mednarodne bralnospodbujevalne projekte: Evropska književna raznolikost za mlade bralce, Glavne strani evropske literature, Poti do evropske književne raznolikosti, Pokrajine književne raznolikosti.”
  • Robert Kereži, zaposlen v Mariborski knjižnici je nepogrešljivi idejni in inovativni vodja mnogih projektov na področju promocije mladinske književnosti in bralne kulture za otroke in mladostnike. Njegovo delo zaznamujeta potrebi po gibanju in prepletanju različnih umetniških področjih; posebej izstopajoči so njegovi raznovrstni in premišljeni pristopi za delo z mladimi bralci in mnoga povezovanja z različnimi ustanovami v Mariboru in tudi v širši regiji.

Celotne obrazložitve so dostopne na spletni strani Slovenske sekcije IBBY.

V letošnjem jubilejnem letu smo se razveselili dveh posebnih nagrad za dolgoletno delo, ki sta ju prejeli mag. Tilka Jamnik in Darka Tancer-Kajnih, obe tudi izjemni sodelavki Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS.

Nagrado sofinancira Javna agencija za knjigo RS.

 

Teden splošnih knjižnic 2022

Teden splošnih knjižnic 2022

Slovenske splošne knjižnice med 14. in 18. novembrom obeležujejo svoj teden, v katerem z različnimi prireditvami nagovarjajo svoje člane, k vpisu pa vabijo tudi nove obiskovalce. Rdeča nit letošnjega tedna je povabilo Izvolite (v) knjižnico.

V teh dneh se bodo v knjižnicah zvrstili različnih  dogodki, s katerimi nagovarjajo zveste obiskovalce knjižnic in prebivalce v lokalnih skupnostih pa tudi tiste, ki v knjižnice ne zahajajo. Posebno pozornost bomo posvečajo bralni kulturi in bralni pismenosti, obenem opozarjajo na bogate knjižnične zbirke, ki jih hranimo splošne knjižnice.

Teden splošnih knjižnic se končuje v petek s podelitvijo stanovskih nagrad za najbolj inovativne projekte.

Podrobnejše informacije o dogodkih poiščite na straneh vaše splošne knjižnice. Seznam najdete na spletni strani https://www.knjiznice.si/.

Strokovna sreda: Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2022

Strokovna sreda: Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2022

Pionirska – Center za mladinsko književnost in knjižničarstvo, ki deluje pri Mestni knjižnici Ljubljana, vas 16. novembra 2022 ob 10. uri vabi na Strokovno sredo, na kateri bo predstavljen Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2022 (podrobnosti so v priponki)

Samo še do 16. novembra 2022 lahko Priročnik naročite po prednaročniški ceni 20 EUR. Naročilo oddate prek spletnega obrazca.

Obveščamo vas tudi, da bo Praznik zlatih hrušk, kjer bomo gostili zlate založnike, potekal v okviru 38. Slovenskega knjižnega sejma, v torek, 22. novembra 2022, ob 11. uri na Gospodarskem razstavišču (dvorana Urška).

Prijave na oba dogodka niso potrebne.

Vabljeni!

Oživel je pesmomat

Oživel je pesmomat

Pesmomat ali poetična mašina je robotiziran avtomat, ki ti za kovanec natisne in zrecitira pesem,

Pesmomat v svoji bogati, sproti rastoči antologiji vsebuje že čez 200 pesmi slovenskih pesnikov in pesnic, ki so v eksperimentalni fazi podprli projekt s svojo poezijo.

 

Prvič je bil pesmomat slavnostno predstavljen 9. novembra 2022 v prostorih Društva slovenskih pisateljev. Idejno so ga zasnovali Igor Divjak, urednik Vrabca Anarhista in kritik; Luna J. Šribar, pisateljica in antropologinja; Katja Petrin Dornik, kreativna direktorica; Mojca Fo, arhitektka in slikarka. »Srce pesmomata« z več kot 200 pesmimi je sprogramiral študent računalništva in informatike Luka Galjot pod mentorstvom pred. dr. Boruta Batagelja in prof. dr. Franca Soline. Pesmomat je oživel v posebni, skrivni delavnici mojstra Josa – Jožeta Zajca.

 

Sredstva zbrana v prvem letu delovanja prototipnega pesmomata bodo namennjena za avtorske honorarje pesnikom in pesnicam, ki so projekt podprli s svojo poezijo in za delovanje portala Vrabec Anarhist.

Več o pesmomatu