Mednarodno posvetovanje Where do we stand: libraries and the sustainable development goals

Mednarodno posvetovanje Where do we stand: libraries and the sustainable development goals

Goriška knjižnica Franceta Bevka Nova Gorica napoveduje mednarodno posvetovanje na temo ciljev trajnostnega razvoja in vas vabi, da si rezervirate čas:

 

Ali knjižnice uresničujemo cilje trajnostnega razvoja? Smo jih že usvojile ali nas čaka še veliko dela? Se znamo dovolj hitro odzvati na spremembe? Smo nanje pripravljeni?

Pridružite se nam na mednarodnem posvetovanju z naslovom Where do we stand: libraries and the sustainable development goals, ki bo 14. in 15. maja 2025 v Goriški knjižnici Franceta Bevka Nova Gorica. S strokovnjaki z različnih področij bomo iskali odgovore na zgoraj zastavljena vprašanja.

Več informacij o programu in prijavah sledi kmalu. Stik: sasa.vidmar@gkfb.si

 

Pismenost na prepihu 2025

Pismenost na prepihu 2025

Center za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici najavlja strokovni dogodek Pismenost na prepihu 2025. Naslov posveta je (Ne)pismenost in družbena razslojenost.

Pismenost v času digitalizacije in nenehnih družbenih sprememb postaja vse bolj kompleksna dejavnost. Za obvladovanje nepregledne množice raznovrstnih informacij potrebuje posameznik širok nabor spretnosti. Pri tem je v enaki meri kot tehnična usposobljenost ali sposobnost razumevanja pomembna tudi zmožnost vključevanja in aktivnega sodelovanja v družbenem okolju. Nezadostna raven pismenosti pogosto vodi v družbeno izključenost, saj prizadene predvsem tiste, ki so zaradi socialnega porekla ali drugih življenjskih okoliščin manj zmožni razumeti in uporabljati pisano besedo. (Ne)pismenost tako ni le pedagoški in andragoški izziv, temveč tudi etični, politični in ekonomski problem, ki odraža širše dogajanje v družbi. Ob teh vprašanjih se odpira prostor za razmislek o vlogi pismenosti v sodobni družbi in njenih posledicah za posameznika in skupnost.

Posvet bo potekal v tednu med 19. in 23. majem, v popoldanskem času, prek Zoom aplikacije. Prijava bo na voljo v prvi polovici aprila na spletni strani Mariborske knjižnice.

Vabljeni, da si rezervirate vaš čas!

Več o programu: https://knjiznica-mb.si/dogodki/strokovni-dogodki/pismenost-na-prepihu/pismenost-na-prepihu-maj-2025

9. natečaj “Branju prijazna občina” za leto 2025

9. natečaj “Branju prijazna občina” za leto 2025

Občine ponovno vabljene k prijavi na natečaj, ki poteka od 17. februarja do 30. septembra 2025.

Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije občine spet vabijo k prijavi na natečaj, na katerem se bodo potegovale za naziv Branju prijazna občina. Projekt, ki letos poteka že devetič, je uspešno spodbudil občine, da z različnimi aktivnostmi in ukrepi izvajajo spodbujanje izboljšanja bralne pismenosti in bralne kulture. Skupaj je od leta 2017 nazive Branju prijazna občina prejelo 70 občin.

Javni natečaj bo potekal med 17. februarjem in 30. septembrom 2025, naziv Branju prijazna občina pa bo podeljen 3. decembra 2025 v okviru dogodkov za Ta veseli dan kulture.

Besedilo javnega natečaja najdete tukaj

 

Podaljšanje veljavnosti naziva Branju prijazna občina

Letos potečejo tri leta od podelitve naziva Branju prijazna občina v letu 2022, kar pomeni, da morajo občine, ki so v tem letu pridobile naziv, pripraviti vlogo za njegovo podaljšanje. Rok za oddajo vloge je do 30. 9. 2025 na naslov Združenja splošnih knjižnic.

Vsa navodila in obrazec za prijavo so v besedilu Podaljšanje naziva Branju prijazna občina – navodila za postopke podaljšanja.

Razvijanje bralne pismenosti – bralne učne strategije

Razvijanje bralne pismenosti – bralne učne strategije

Ste učitelj, izobraževalec, mentor ali strokovnjak, ki se pri svojem delu srečuje z razvojem bralne pismenosti?

Na Andragoškem centru Slovenije vas vabijo na izobraževalno delavnico, kjer boste raziskovali učinkovite bralne učne strategije in pristope za spodbujanje kritičnega branja.

Delavnica bo potekala v četrtek, 20. marca 2025 med 9. in 16.15 na Andragoškem centru Slovenije.

Ključne teme:

  • Bralna pismenost in bralno razumevanje
  • Bralne učne strategije
  • Spodbujanje kritičnega branja

 

Delavnica je vključena v sistem profesionalnega usposabljanja za šolsko leto 2024/25 MVI, v katalog KATIS. Za avtomatično pridobitev točk v sistemu VIZ je NUJNA prijava preko sistema KATIS.V kolikor še nimate odprtega računa v KATIS-u, nas pokličite za pomoč (Neda Đorđević, tel: 01 5842 544, ali mail: neda.dordevic@acs.si

Prijave in več informacij na povezavi: https://paka3.mss.edus.si/Katis/Prijava.aspx

Pridružite se nam in izboljšajte svoje veščine ter metode poučevanja!

Moj Ciciban je lahko … Simpozij ob Cicibanovem 80. rojstnem dnevu

Moj Ciciban je lahko … Simpozij ob Cicibanovem 80. rojstnem dnevu

Mestna knjižnica Ljubljana v sredo, 16. aprila 2025 vabi na Simpozij ob 80. obletnici izhajanja revije Ciciban, ki so ga poimenovali Moj Ciciban je lahko …

Simpozij bo potekal v Mestni knjižnici Ljubljana, Knjižnica Otona Župančiča (Kersnikova 2, Ljubljana, dvorana v 3. nadstropju), z začetkom ob 8. uri.

Program simpozija

Na seminar se lahko prijavite na povezavi  do 11. aprila 2025. Kotizacija znaša 50 EUR/na osebo (za študente: 10 EUR/na osebo) in vključuje tudi simpozijsko gradivo ter pogostitev.

Dogodek je del projekta bralne kulture, ki ga sofinancira Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.

 

Še vedno lahko tudi naročite Priročnik za branje kakovostnih mladinskih knjig 2024.