Pokloni čas, polepšaj dan 2025

Pokloni čas, polepšaj dan 2025

DATUM: 29. april – 1. oktober 2025

LOKACIJA: različni kraji po vsej Sloveniji

Nacionalni institut za javno zdravje – NIJZ tudi letos nadaljuje z vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan.

Tako kot v preteklih dveh obeležitvah akcije, dajejo tudi v letošnji akciji poudarek na:

  1. medsektorskem povezovanju v posamezni lokalni skupnosti (šole, ponudniki športnih in kulturnih aktivnosti, DSO-ji, Dnevni centri za starejše, medgeneracijski centri, zdravstvene ustanove, centri za krepitev zdravja, vključno z izvajalkami vzgoje za zdravje otrok in mladostnikov, kulturne ustanove, društva, kot so npr. športna društva, društva upokojencev, Univerza za tretje življenjsko obdobje, Karitas, Rdeči Križ …) Vabljeni so deležniki, s katerimi menijo, da bi izbrana aktivnost dosegla najboljši cilj.
  2. medgeneracijskem sodelovanju (otroci in starejši). Želijo si vključevanja več generacij, še posebej bi radi prišli do tistih, ki so sami in osamljeni. Ena izmed predlaganih aktivnosti je priprava sporočil, ki bi jih lahko patronažne sestre in prostovoljci ponesli v njihove domove. Če je mogoče in če možnosti dopuščajo, jih povabimo v šolo, na igrišče, v knjižnico ali pa morda na sprehod do  kraja, ki jim je blizu.
  3. aktivnostim, ki povezujejo različne generacije (skupno preživljanje prostega časa, kot je npr. skupni sprehod, skupna vadba, skupni ples, igranje družabnih iger na prostem, glasno branje in pripovedovanje/NMSB 2025, skupno odkrivanje kulturne dediščine …) Smiselno je nadaljevati tudi s pripravo sporočil/misli za starejše odrasle, ki jih otroci, prostovoljci ali patronažne sestre ponesejo na njihove domove.

Poudarkom preteklih obeležitev so dodali še temo starizma, katero želijo vključiti v naslednje desetletno obdobje akcije.

Možnosti sodelovanja in povezovanja so številne in naš predlog je, da aktivnosti v okviru akcije Pokloni čas polepšaj dan v čim večji meri združite z vašimi že načrtovanimi dogodki in dejavnostmi, ki se že izvajajo.

V nadaljevanju najdete zgolj nekaj predlogov, primerov, kam vse je mogoče vključiti medgeneracijsko sodelovanje:

  • Povezovanje na prostem (tudi s poudarkom na telesni dejavnosti): sprehodi, skupne igre – krepitev gibanja in druženja na prostem;
  • Povabilo starejših v vašo ustanovo – na športno-kulturno prireditev, dogodek, morda medgeneracijsko obarvan plesni nastop, čajanko na temo Kako so se igrali nekoč in kako danes;
  • Obisk starejših, tudi stanovalcev v DSO – nekatere šole to izvajajo v sklopu interesne dejavnosti.
  • Povabilo upokojenih  sodelavcev k pripravi skupnih aktivnosti:  lahko pripravite druženje oz. srečanje z upokojenimi delavci in učenci ali pa jih morda, po njihovi želji, vključite v kakšno učno uro;
  • Medgeneracijsko branje ali druženje v manjših skupinah – lahko se vključite v NMSB, Teden otroka (6. – 12. oktober 2025) in organizirate krajše sprehode z navdihom literature, morda bralno čajanko, postavite knjigobežnico ali morda celo gozdno knjižnico, kjer se lahko družite ob glasnemu branju knjig, lastnih literarnih prispevkov in pripovedovanju zgodb, pripravite živo knjižnico (v kateri bodo namesto knjig ljudje s svojimi navdihujočimi zgodbami – preko te inovativne metode aktivnega dialoga lahko ozaveščamo in izobražujemo o človeških vrednotah in tudi starizmu);
  • Bralna značka – branje lahko popeljete v medgeneracijsko branje. Šole, predvsem v nižjih razredih lahko spodbudijo branje skupaj s starši ali starimi starši;
  • Pisanje pisem babici in dedku, sosedu, občanu – pisma lahko otroci odnesejo domov, lahko jih skupaj delite med sprehodom ali pa dobijo navodila, da jih odnesejo v poštne nabiralnike sosedov ali drugih starejših občanov.

Vabljeni vsi, ki želite pokloniti čas starejši osebi. K ciljem akcije lahko prispeva vsak po svoje. Vseslovenska akcija Pokloni čas, polepšaj dan je odprta vse leto. Pridružite se aktivnostim organizatorjev v vašem okolju, ali pa sami ustvarite dejavnost in z njo poklonite čas starejši osebi. Med gradivi pa lahko najdete primer osnutka kartonke za risbico ter kartice z mislimi, ki so jih že prispevali mlajši za namen lanske obeležitve.

Vseslovensko akcijo Pokloni čas, polepšaj dan (PČPD)  v sklopu delovanja NIJZ podpirajo slovenska mreža zdravih šolzdravje v vrtcuzdrava mesta, izvajalci patronažnega zdravstvenega varstva, Služba za nevladne organizacije ter področje duševnega zdravja.

Aktivnosti se pridružujejo tudi številni deležniki: Ministrstvo za zdravje,  Ministrstvo za solidarno prihodnostMinistrstvo za kulturo,  Ministrstvo za vzgojo in izobraževanjeMestna knjižnica KranjAndragoški center SlovenijeSlovenska sekcija IBBY Mednarodne zveze za mladinsko književnost, Društvo Bralna značka-ZPMSZdruženje splošnih knjižnicZveza društev upokojencev Slovenije in drugi podporniki. Veseli nas odziv različnih sektorjev in zaznavanje problematik, s katerimi se srečujejo starejši.

Da bodo aktivnosti prepoznavne in da bomo imeli pregled nad tem, koliko dobrega ustvarimo in na kakšne vse načine širimo pomen naše akcije in medgeneracijskega sodelovanja, vas vljudno prosimo, da aktivnost/dogodek/akcijo vpišete v vprašalnik 1ka.

 

V podporo širšemu ozaveščanju bo 19. maja 2025 ob 12:30 potekal spletni dogodek, namenjen strokovni javnosti, na katerem bomo skupaj z organizatorji akcije razpravljali o starizmu, njegovih posledicah in načinih, kako ga kot družba preseči. Vljudno vabljeni k prijavi in sodelovanju v razpravi o oblikovanju vključujoče družbe, kjer bo spoštovanje do vseh generacij temelj sobivanja. Za pridobitev dostopa do spletnega srečanja vas vljudno vabimo k prijavi preko povezave https://anketa.nijz.si/starizem.

Odprt poziv za sodelovanje na 24. Evropski konferenci o bralni pismenosti (Ljubljana, 6. do 8. julij 2026)

Odprt poziv za sodelovanje na 24. Evropski konferenci o bralni pismenosti (Ljubljana, 6. do 8. julij 2026)

Spoštovane vzgojiteljice, vzgojitelji, učiteljice, učitelji, knjižničarke, knjižničarji, specialne pedagoginje, pedagogi, raziskovalke, raziskovalci, avtorice, avtorji, urednice, uredniki, založnice, založniki … skratka vsi, ki delujete na področju opismenjevanja in bralne kulture!

Z velikim veseljem sporočamo, da je odprt poziv za oddajo povzetkov za 24. Evropsko konferenco o bralni pismenosti, ki bo potekala od 6. do 8. julija 2026 v Ljubljani in jo soorganizirajo Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS in Zveza evropskih bralnih društev (FELA – Federation Of European Literacy Associations) ob podpori nacionalnih in lokalnih partnerjev.

Pridružite se mednarodni skupnosti in sodelujte s predavanji, simpoziji, delavnicami, plakati
Skupaj bomo raziskovali izzive in priložnosti na področju bralne pismenosti in bralne kulture ter drug drugega bogatili s svežimi spoznanji in uspešnimi praksami.

Konferenca bo ponujala edinstvene možnosti za izmenjavo in poglabljanje znanstvenih, strokovnih in praktičnih spoznanj ter povezovanje s strokovnjaki z različnih področij evropskega in širšega prostora.

Program konference bodo sestavljali naslednji tematski sklopi:

  1. Pismenost v zgodnjem otroštvu in družinska pismenost
  2. Pismenost mladostnikov in mladih odraslih
  3. Vseživljenjski razvoj zmožnosti na področju pismenosti
  4. Digitalna pismenost in umetna inteligenca
  5. Bralna okolja – prostori branja
  6. Vključujoče prakse na področju pismenosti


Informacije o oddaji povzetkov: https://www.literacyeurope.org/ljubljana-2026/call-for-abstracts/.

POMEMBNI DATUMI

1 December 2025 Rok za oddajo povzetkov
26–30 Januar 2026 Obvestilo o sprejemu prispevka
30 April 2026 Rok za registracijo predavateljev

 

VEČ O KONFERENCI

Uradna spletna stran konference (ang): https://www.literacyeurope.org/ljubljana-2026/.

Informacije o konferenci na spletni strani Bralne značke: https://www.bralnaznacka.si/sl/konferenca-fela-2026/.

Vprašanja v zvezi s konferenco naslovite na: FELAconference2026slovenia@gmail.com.

Veselimo se vašega sodelovanja!