Naziv Branju prijazna občina že 70 občinam

S ciljem pokazati široko družbeno odgovornost do branja kot vrednote in spodbujanju lokalne skupnosti k izvajanju ukrepov za izboljšanje  in razvoj bralne kulture slovenske splošne knjižnice v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in Ministrstvom za kulturo že vse od leta 2017 izvajajo projekt Branju prijazna občina.

Spodbujanje branja različnih ciljnih skupin prebivalstva in razvijanje dojemanja branja kot vrednote je  pomembna naloga družbe kot celote. Socialni in ekonomski uspeh posameznika in posledično celotne družbe je v veliki meri odvisen od stopnje bralne pismenosti. 

Glavni cilji projekta so uveljavljanje pozitivne javne podobe branja in izboljšanje zavesti o pomenu branja v splošni populaciji, spodbujanje razvoja in izvajanja programov in projektov promocije branja in bralne pismenosti na lokalni ravni ter povezovanje inštitucij z različnih področij pri tem, hkrati pa projekt spodbuja občine k povzemanju dobrih praks za spodbujanje branja in razvoj bralne kulture ter zagotavljanju sistematične finančne podpore za promocijo branja in načrtnega razvoja bralne kulture na lokalni ravni.

Združenje splošnih knjižnic vsako leto 8. februarja, na slovenski kulturni praznik, objavi razpis, na katerega se lahko prijavijo zainteresirane občine. Razpis traja do konca septembra, nazive pa na slavnostnem dogodku na Ministrstvu za kulturo podelijo na Ta veseli dan kulture, 3. decembra.

Število občin s prejetimi nazivi vztrajno raste. Do lanskega leta je naziv prejelo 63 občin, skupaj z letošnjimi jih je 70, kar je 33 odstotkov od vseh.

Letos so tako naziv »Branju prijazna občina« prejele občine Dravograd, Semič, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Šoštanj, Tolmin in Vojnik.

Veljavnost naziva traja tri leta, po treh letih pa lahko občina pridobljeni naziv tudi podaljša. Letos so tako naziv podaljšali občinam Brežice, Domžale, Grosuplje, Hrpelje-Kozina, Jesenice, Kamnik, Kozje, Novo mesto, Medvode, Ribnica, Ruše, Slovenj Gradec, Trbovlje, Velike Lašče in Vodice.

Foto: Jerneja Berginc
Foto: Ingrid Verdenik Pal