Odmev na strokovni posvet Vizualno pripovedovanje. Od slikanice do stripa.

V petek, 9. 9. 2022, se je na Filozofski fakulteti UL zbralo več kot 100 udeležencev letošnjega nacionalnega strokovnega posveta Bralnega društva Slovenije. Cilj našega druženja je bilo nadaljevati razmišljanja o vizualni pismenosti in njenem pomenu za družbo, ki jih je zastavil prvi nacionalni strokovni posvet na to temo, ki je leta 2021 potekal v Cankarjevem domu, hkrati pa je bil posvet tudi uvod v Nacionalni mesec skupnega branja.
Na začetku posveta so udeležence pozdravili mag. Savina Zwitter, predsednica Bralnega društva Slovenije, Marko Kravos, predsednik Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, in dr. Vinko Logaj, direktor Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.

V uvodnem predavanju je dr. Julij Selan predstavil osnove likovne teorije in kompozicije, sledilo pa je predavanje Damijana Stepančiča o temeljnih razlikah med slikanico in stripom. Deborah Soria, vodja projekta Silent Books, je v posnetem intervjuju, ki ga je z njo opravila dr. Veronika Rot Gabrovec, spregovorila o projektu knjižnice za begunce na otoku Lampedusa, osnovane na slikanicah brez besedila. Sledilo je predavanje likovnega urednika Pavleta Učakarja o sodelovanju z ilustratorji, Ciril Horjak in Zoran Smiljanić pa sta spregovorila o izobraževalnem stripu. Po odmoru je sledil pogovor o festivalih, projektih in drugih dogodkih, v katerem so sodelovale Nuša Jurjevič (Vodnikova domačija / Center za ilustracijo), Katerina Mirović (Stripburger), Tanja Skale (Festival stripa Tinta), in publicistka Pia Prezelj. Strip v pedagoški praksi je v zaključnem predavanju predstavila mag. Katja Lah Majkič. Posvet se je zaključil z delavnico stripa za udeležence, ki jo je vodil stripar Matej Kocjan – Koco.

Za pomoč in podporo pri izvedbi posveta se zahvaljujemo Javni agenciji za knjigo Republike Slovenije in Zavodu RS za šolstvo, ki sta sofinancirala posvet, ter Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani za organizacijo.

Prispevek pripravila: Ema Karo, Bralno društvo Slovenije