Otroška pismenost – pomen družinskega branja v zgodnjem otroštvu

V torek, 19. novembra., bo na vrsti novo srečanje iz niza Odmevi IBBY kongresa, ki je potekal v mestu v zalivu avgusta letos. Kongres mednarodne zveze za mladinsko književnost IBBY – International Board of Book for Young People je gostil delegate z vsega sveta in prinesel nove vsebine v zvezi s  spodbujanjem bralne kulture.

Da imamo Slovenci veliko dobrih praks na to temo, ki so primerne za najlmajše in jih lahko vpeljemo tudi v domače okolje, se bomo lahko prepričali v torek, 19. novembra., ob 17. uri v Narodnem domu v Trstu. Oddelek za mlade bralce Narodne in študijske knjižnice bo takrat gostil izvedenki dr. Barbaro Baloh in Alenko Štrukelj.

Barbara Baloh je izredna profesorica in predavateljica ter vodja Centra za jezike in medkulturnost na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem in strokovnjakinja didaktike slovenščine v predšolskem in zgodnjem šolskem obdobju. Ukvarja se z jezikovnimi in s sociolingvističnimi vidiki razvoja otrokovega govora v enojezičnem, kot tudi v večjezičnem okolju.  Njeno raziskovalno in pedagoško delo se navezuje tudi na učenje in poučevanje slovenščine kot maternega, drugega ali tujega jezika ter z vprašanji povezanimi z razvijanjem jezikovne zmožnosti v prvem in drugem jeziku.

Ob teorijah o spodbujanju bralne pismenosti in bralne kulture na stičišču v predšolskem obdobju, ko otrok še ne bere samostojno, in ob kakovostni literaturi bo ponudila tudi praktične nasvete v okviru pripovedovalnice, t. j. delavnice pripovedovanja s pomočjo kart, kock … Skupno branje z otrokom in razpravljanje o prebranih vsebinah lahko dodatno pripomore k razumevanju besed in konteksta, v katerem se pojavljajo. V večjezičnem in večkulturnem okolju je pomembno, kako motiviramo otroka za branje v drugem jeziku, saj to ne vpliva le na izobraževanje, ampak ima tudi pomembne posledice za kognitivni razvoj.

Alenka Štrukelj, univerzitetna diplomirana komunikologinja, je po dvajsetih letih dela na področju odnosov z javnostjo svoje poslanstvo našla v promociji branja in knjig. Trenutno je zaposlena na Andragoškem centru Slovenije, kjer med drugim opravlja vlogo nacionalne koordinatorke Nacionalnega meseca skupnega branja in je urednica spletne strani za družinsko pismenost. Je pa tudi ustvarjalka knjižnega bloga Literarna lekarna in vodja bralne skupine v Mestni knjižnici Kranj.

Na tržaškem večeru bo spregovorila o pomenu družinskega branja v okviru družinske pismenosti. Branje in pisanje nista povezana samo z učenjem, saj je pismenost pomembna za opravljanje dela, za delovanje v domačem okolju in v svetu, za razvedrilo in zabavo oziroma za preživetje družine in posameznika. Vanjo  lahko prištevamo tudi gledanje televizije, iskanje informacij prek spleta, družinske navade in praznovanja, opravljanje gospodinjskih opravil pa tudi sodelovanje v društvih in družabnem življenju. Zbranim bo predstavila tudi spletno stran, ki je prav temu namenjena in nosi naslov Družinska pismenost.

Več informacij o dogodkih dobite tudi na spletni strani www.knjiznica.it in na družbenih omrežjih knjižnice. Pišete lahko na mladinskioddelek@knjiznica.it ali pokličete na 040/9896153. Lepo vabljeni!