Festival Literature sveta Fabula

Festival Literature sveta Fabula

5. marec – 10. april 2022, Cankarjev dom, Ljubljana

Festival literature sveta Fabula, ki ga pripravlja založba Beletrina, je najodmevnejši literarni festival v Sloveniji in eden pomembnejših v širši regiji.

Koncept festivala temelji na premišljenem kuratorskem delu, ki si vsako leto prizadeva izbrati pet avtorjev, ki že veljajo za književne klasike ali pa so v zadnjih letih s svojim delom izrazito zaznamovali svetovno literaturo, pri čemer v sklopu programa Fabula Hub festival pozornost namenja tudi obetavnim, še uveljavljajočim se imenom.

Izhodišče fokusa festivala v letu 2022 je vprašanje človeške ranljivosti, ki prihaja v ospredje prav v času, ko se na eni strani človeštvo bori s svetovno pandemijo, ekološko katastrofo, družbenimi pretresi in izostreno politično situacijo v svetu, na drugi strani pa se porajajo vprašanja, kako v sodobnem času obravnavamo ranljive skupine, kako majhni in krhki smo v resnici in koliko ranljivosti si v človeški odsotnosti ter družbeni apatičnosti sploh še dopustimo. Festivalski slogan »Krhki (ne)močni svet« v svojem dogajanju združuje mednarodno uveljavljene avtorje in avtorice, ki ta hip veljajo za najboljše v svojih državah in v svetovnem merilu. Gostje letošnje Fabule bodo: Sergej Lebedjev, Zora del Buono, Marieke Lucas Rijneveld, Mieko Kawakami in drugi. V okviru Fabule v teoriji pa bosta gostovala: Chimamanda Ngozi Adichie in Didier Eribon.

Festival Fabula odlikuje tudi izjemno razgiban spremljevalni program, ki je namenjen vsem generacijam bralstva ter prinaša vse od otroškega in mladinskega programa (Mlada Fabula), interaktivnih literarnih instalacij v javni prostor (Fabula polis), sodelovanj s slovenskimi založniki in knjigarnami (Fabulin izbor), žanrskega prepletanja med literaturo in gledališčem in ostalimi umetnostnimi žanri (Fabula izven literature) do projektov vzpostavljanja festivala kot inkubatorja novih literarnih idej ter prihodnjih literarnih usmeritev (Fabula Hub), s čimer krepijo prostor širše literarne in družbene skupnosti.

Več o festivalu

 

Webinarji za moderatorje bralnih klubov

Webinarji za moderatorje bralnih klubov

20. september – 6. december 2022, splet

Pod sloganom Gradimo Državo bralcev Kulturno-umetniško društvo Police Dubove jeseni ponovno odpira vrata webinarjev za moderatorje bralnih klubov.
 

Ciklus spletnih seminarjev je namenjen učiteljem, knjižničarjem in vsem drugim, ki jih zanima negovanje bralne kulture in kulture pogovora s klasičnimi in spletnimi bralnimi klubi. Seminar mentorirajo štirje izkušeni moderatorji bralnih skupin, ki imajo večletne izkušnje z vodenjem bralnih klubov.

 

Poteka v več stopnjah:

  • 20. 9. 2022 – 27. 9. 2022: začetna stopnja
  • 11. 10. 2022 – 18. 10. 2022: nadaljevalna stopnja
  • 8. 11. 2022 – 15. 11. 2022: izpopolnjevalna stopnja
  • 29. 11. 2022 – 6. 12. 2022: višja izpopolnjevalna stopnja

 

Več podrobnosti o jesenskem ciklu webinarjev in prijavnice najdete na povezavi tukaj.

#sportajmoinberimo 2022

#sportajmoinberimo 2022

Od februarja do decembra 2022, različne lokacije po Sloveniji

Mariborska knjižnica je tudi v letu 2022 nosilka nacionalnega medresorskega programa za spodbujanje branja med mladimi športniki pod imenom #športajmo in berimo, ki ga izvaja pod pokroviteljstvom Olimpijskega komiteja Slovenije v partnerstvu z Ministrstvom za kulturo RS, Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport RS, Zavodom RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo RS, Pionirsko – Center za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Društvom Bralna značka – ZPMS ter v sodelovanju s Pokrajinsko in študijsko knjižnico Murska Sobota, Mestno knjižnico Kranj, Knjižnico Franceta Bevka Nova Gorica, Knjižnico Ivana Potrča Ptuj, Osrednjo knjižnico Srečka Vilharja Koper, Knjižnico Mirana Jarca Novo mesto, Knjižnico Antona Tomaža Linharta Radovljica in Knjižnico Velenje ter seveda z vsemi osnovnimi in srednjimi šolami, ki bodo partnerji splošnim knjižnicam.

Program se je iz lanskih petih srečanj v mesecu septembru razvil v deset srečanj v desetih mesecih. Srečanja vrhunskih športnikov z mladimi športniki in športnicami bodo gostile naslednje knjižnice:

Več o samem projektu

Že imate knjigobežnico v vašem kraju?

Že imate knjigobežnico v vašem kraju?

Foto: Marko Alpner

Kaj so knjigobežnice? To so hiške za izmenjavo knjig najrazličnejših oblik, ki jo postavite v vaše lokalno okolje in si tako zagotovite stalno podarim-dobim knjižnico. So odlično orodje za povezovanje in druženje članov vaše skupnosti ob knjigah in branju.

Kot knjigobežnico lahko uporabite že obstoječe objekte, kot so telefonske govorilnice ali avtobusne postaje, ali pa izdelate prav posebno leseno hiško, v katero boste shranili svoje knjige.

Delujejo tako, da vanjo prinesete knjige, ki ste jih že prebrali, potem pa vsakdo lahko vašo knjigo brezplačno vzame, jo odnese domov in prebere, nato pa vrne nazaj v knjigobežnico. Lahko pa tja prinese drugo knjigo, ki je ne potrebuje več.

Knjigobežnice polnijo ljubitelji knjig, ki želijo prebrane zgodbe deliti z drugimi in ne želijo, da bi se na njih nabiral prah ali da bi romale v smeti. Vanje prinesemo knjige, ki so nam všeč in želimo, da bi jih prebrali tudi drugi. V zadnjem času k projektu pristopajo tudi različne založbe, zato lahko v njih najdemo tudi nove knjige.

Na zemljevid knjigobežnic je trenutno vpisanih že več kot 170 postaj po vsej Sloveniji, kjer si lahko izposodite knjigo. Pokukajte vanj – mogoče knjigobežnico v vašem kraju že imate, pa sploh ne veste za to?!

Nameravate v kratkem tudi vi postaviti knjigobežnico v vašem kraju in bi želeli o tem obvestiti kar največje število ljubiteljev branja?

Vnesite otvoritveni dogodek v dogodkovnik NMSB. Nini Kožar, pobudnici gibanja, pa v Facebook skupino Knjigobežnice pošljite sporočilo s čim bolj natančno lokacijo vaše hiške. Tako se bo tudi vaša knjigobežnica znašla na zgoraj omenjenem zemljevidu in jo bodo prebivalci vašega kraja hitreje našli. In tudi polnili z zanimivimi zgodbami.

Berimo skupaj!

Bralna gnezda

V času pandemije je zlasti med otroci in mladostniki kar za tretjino upadel obisk knjižnic. Rešitev, da bi lahko ohranili večletna prizadevanja za njihovo opismenjevanje in zanimanje za branje, so BRALNA GNEZDA – prostore v parkih oziroma igriščih, kjer se ti največ zadržujejo. Knjižnice pozivajo občine in lokalne skupnosti, da na takih lokacijah postavijo knjigobežnico, ob njej pa še prijeten kotiček za branje. ˝Če želimo družbo znanja, potem potrebujemo ljudi, ki znajo dobro brati.˝ – Božena Kolman Finžgar, direktorica Knjižnice A.T. Linharta Radovljica Več v prispevku RTV Slovenija (Poročila, 4. 10. 2021): https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/174810788?s=mmc[/learn_more

Knjižnoljubci

Knjižnoljubci

V Sekciji za splošne knjižnice pri ZBDS vas vabijo k sodelovanju v akciji Knjižnoljubci oziroma Mesec knjižnoljubcev, ki bo trajala od Valentinovega, 14. februarja, pa vse do Gregorjevega, 12. marca.

Četudi nima vsak svojega Valentinčka/Gregorčka, ima pa (lahko) prav vsak svojo knjižnico z bogato zalogo knjižnih naslovov. Knjižnoljubci smo namreč tisti, ki obožujemo knjige in knjižnice. Letos v okviru Meseca knjižnoljubcev zbirajo fotografije s knjižno podobo, ki dvignejo vas, duha, razpoloženje … Vabijo vas in vaše uporabnike, da objavite najljubše smešne, nerodne, poučne in vse-druge-vrste fotografij, ki jih krasi vam oz. vašim uporabnikom ljuba knjižna podoba.

Pismo lahko Knjižnoljubci oddate preko obrazca na povezavi   https://forms.gle/yivNJvTTCHTy67kD9

Vir: knjiznice.si