Plakat Beremo skupaj prejel nagrado Outstanding

Plakat Beremo skupaj prejel nagrado Outstanding

Plakat projekta Beremo skupaj, ki ga je oblikoval študent Akademije z likovno umetnost v Ljubljani Erik Contreras Mencinger, je v sklopu tekmovanja Outstanding, ki nagrajuje izstopajoče kreativne rešitve v zunanjem oglaševanju, v kategorij Obveščanje in ozaveščanje – plakati, prejel nagrado Oustanding 2022.  

Projekt Beremo skupaj je del nacionalnega meseca skupnega branja, ki krepi prepoznavanje pomena bralne pismenosti in bralne kulture na nacionalni ravni. V letu 2022 je potekal od 8. septembra do 9. oktobra, posebno pozornost pa je namenjal branju in gibanju.

Organizatorji projekta so k soustvarjanju likovne podobe povabili študente Akademije za likovno umetnost in oblikovanje – Oddelek za oblikovanje vizualnih komunikacij (smeri: Fotografija, Grafično oblikovanje in Ilustracija). Vse likovne rešitve študentov (28) so bile predstavljene na študentski semestrski razstavi Odprta akademija: ALUO razstava 2022. Tri izmed prejetih rešitev so bile nagrajene in predstavljene širši javnosti v obliki plakatov na plaktnih mestih Europlakata. po vsej Sloveniji.

Ena izmed nagrajenih podob je bila tudi rešitev , ki jo je pod mentorstvom Emine Djukić ustvaril  Erik Contreras Mencinger, študent ALUO, oddelek oblikovanje vizualnih komunikacij, smer fotografija. Nagrado sta 26. januarja 2023 na slavnostni podelitvi prevzela avtor nagrajenega plakata Erik Contreras Mencinger in predstavnica Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS Manca Perko,  prireditve sta se udeležili tudi avtorjeva mentorica na ALUO Emina Dukić, in Tjaša Urankar, JAKRS, ki sofinancira promocijsko akcijo Nacionalnega meseca skupnega branja Beremo skupaj.

 

Vir: Društvo bralna značka Slovenije – ZPMS

Razstava Otroci gledalci

Razstava Otroci gledalci

Center ilustracije vabi na razstavo izbora del najboljših svetovnih ilustratorjev z naslovom Otroci gledalci, ki bo od petka, 27. januarja 2023, na ogled na stopnišču Lutkovnega gledališča Ljubljana.
Gre za kuriran izbor istoimenske razstave, ki je nastala v sklopu projekta Ustvarjalne Evrope Mapping, ko je med letoma 2019 in 2022 Mednarodni sejem otroških knjig v Bologni pozval ilustratorje k ustvarjanju na temo otrok kot gledalcev umetnosti.
V petek, 27. januarja, ob 14. uri bo ob odprtju razstave potekala tudi okrogla miza, na kateri bo nabor strokovnjakov in ustvarjalcev s področja kulturno-izobraževalnih vsebin spregovoril o pomembni nalogi ustvarjanja za otroke.
Več informacija na povezavi tukaj
8. Teden pisanja z roko

8. Teden pisanja z roko

8. Teden pisanja z roko. ✍
➡️ termin izvedbe: 23.-27. januar 2023
➡️ nosilna tema: Mislim tiho, pišem počasi
➡️ namen: opozoriti na počasnost (in z njo povezani premišljenost ter osredotočenost) kot na (nekoliko pozabljeno, zagotovo pa zapostavljeno) vrednoto in poudariti dejstvo, da pisava odraža naša notranja stanja
➡️ osrednja regija: Prekmurje
➡️ ambasadorji: Rok Terkaj-Trkaj 👨‍🦰, rap glasbenik; dr. Aksinja Kermauner 👩, specialna pedagoginja in pisateljica; Evgen Car 🧓, gledališki igralec; Stanislava Dešnik 👩‍🦰, direktorica Javnega zavoda Krajinski park Goričko; Nataša Moršič 👩‍🦰, naravovarstvena svetnica Javnega zavoda Krajinski park Goričko
Več o dogajanju na https://www.pisemozroko.si/
Strokovna sreda: Predstavitev knjig, prejemnic priznanj zlata hruška 2022, in 50. obletnica revije Otrok in knjiga

Strokovna sreda: Predstavitev knjig, prejemnic priznanj zlata hruška 2022, in 50. obletnica revije Otrok in knjiga

Pionirska – Center za mladinsko književnost in knjižničarstvo, ki deluje pri Mestni knjižnici Ljubljana, vas 25. januarja 2023 ob 10. uri vabi na Strokovno sredo, na kateri bodo predstavili knjige, prejemnice priznanj zlata hruška 2022, obeležili pa bodo tudi 50. let revije Otrok in knjiga.

Program:
Okrogla miza s prejemniki priznanj zlata hruška 2022:
– izvirno slovenska mladinska leposlovna knjiga Romeo in Julija iz sosednje ulice (Založba
Miš; dr. Gaja Kos in Jure Engelsberger)
– izvirno slovenska mladinska poučna knjiga Naš Jurčič (Mestna knjižnica Grosuplje; Roža
Kek in Damijan Stepančič)
– prevedena mladinska leposlovna knjiga Bratov Kožuh (Založba Mladinska knjiga;
Alenka Veler)
– prevedena mladinska poučna knjiga Pod zemljo (Založba Mladinska knjiga; Andrej Ilc)

Darka Tancer-Kajnih, urednica revije Otrok in knjiga: Ob 50. obletnici revije

 

Prijave niso potrebne. Vabljeni!

Odmev na strokovni posvet Vizualno pripovedovanje. Od slikanice do stripa.

Odmev na strokovni posvet Vizualno pripovedovanje. Od slikanice do stripa.

V petek, 9. 9. 2022, se je na Filozofski fakulteti UL zbralo več kot 100 udeležencev letošnjega nacionalnega strokovnega posveta Bralnega društva Slovenije. Cilj našega druženja je bilo nadaljevati razmišljanja o vizualni pismenosti in njenem pomenu za družbo, ki jih je zastavil prvi nacionalni strokovni posvet na to temo, ki je leta 2021 potekal v Cankarjevem domu, hkrati pa je bil posvet tudi uvod v Nacionalni mesec skupnega branja.
Na začetku posveta so udeležence pozdravili mag. Savina Zwitter, predsednica Bralnega društva Slovenije, Marko Kravos, predsednik Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, in dr. Vinko Logaj, direktor Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.

V uvodnem predavanju je dr. Julij Selan predstavil osnove likovne teorije in kompozicije, sledilo pa je predavanje Damijana Stepančiča o temeljnih razlikah med slikanico in stripom. Deborah Soria, vodja projekta Silent Books, je v posnetem intervjuju, ki ga je z njo opravila dr. Veronika Rot Gabrovec, spregovorila o projektu knjižnice za begunce na otoku Lampedusa, osnovane na slikanicah brez besedila. Sledilo je predavanje likovnega urednika Pavleta Učakarja o sodelovanju z ilustratorji, Ciril Horjak in Zoran Smiljanić pa sta spregovorila o izobraževalnem stripu. Po odmoru je sledil pogovor o festivalih, projektih in drugih dogodkih, v katerem so sodelovale Nuša Jurjevič (Vodnikova domačija / Center za ilustracijo), Katerina Mirović (Stripburger), Tanja Skale (Festival stripa Tinta), in publicistka Pia Prezelj. Strip v pedagoški praksi je v zaključnem predavanju predstavila mag. Katja Lah Majkič. Posvet se je zaključil z delavnico stripa za udeležence, ki jo je vodil stripar Matej Kocjan – Koco.

Za pomoč in podporo pri izvedbi posveta se zahvaljujemo Javni agenciji za knjigo Republike Slovenije in Zavodu RS za šolstvo, ki sta sofinancirala posvet, ter Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani za organizacijo.

Prispevek pripravila: Ema Karo, Bralno društvo Slovenije