Otroški knjižni festival 2024

Otroški knjižni festival 2024

Pred začetkom dolgih poletnih počitnic letos že deseto leto zapored prihaja Otroški knjižni festival, priljubljena enodnevna in brezplačna knjižna zabava! Tako kot lani bo potekal pod mogočnimi drevesi v središče prestolnice v parku Sveta Evrope za Cankarjevim domom. Založniki bodo na svojih stojnicah od jutra do večera po ugodnih cenah ponujali kakovostno literaturo za otroke in mladino, na odru pa se bodo cel dan vrstile same čudovite reči.

 

Program festivala

VSTOP NA VSE DOGODKE JE BREZPLAČEN!

Festival bo potekal tudi v primeru slabega vremena v veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma!

Križnikov pravljični festival 2024

Križnikov pravljični festival 2024

/. in 8. junija 2024 bo Motnik ponovno zaživel v pravljicah in zgodbah, ki jih bodo v okviru Križnikovega pravljičnega festivala pripovedovali pravljičarji od blizu in daleč. Poleg pripovedovalskih dogodkov za male in velike se boste lahko udeležili tudi koncertov in delavnic, za najmlajše pa bodo na ogled tudi lutkovne predstave.

Program festivala

27. Slovenski dnevi knjige

27. Slovenski dnevi knjige

Vseslovenski literarni festival 29. Slovenski dnevi knjige bo v Ljubljani potekal med 6. in 9. junijem, na Tomšičevi 12, v Vrtu Lili Novy Društva slovenskih pisateljev.

Festival v najlepši, zeleni vrt v Ljubljani v neposredni bližini Tivolija prinaša literarni program in živahen knjižni sejem, na katerem bo otroke pričakal bogat izbor slikanic in knjig. Otrokom bo namenjen dopoldanski program, ki jih bo na ustvarjalen način zbliževal s knjigo. Srečevali se bodo s svojimi priljubljenimi pisatelji, pisateljicami ter ilustratorji in ilustratorkami, spoznavali bodo sveže izdane knjige in knjige z legendarnimi junaki, v goste pa prihaja madžarski pisatelj in ilustrator Róbert Farkas, ki pripravlja delavnico o lisičkah.

Več o programu festivala

Andragoški kolokvij: Zapeljani v branje

Andragoški kolokvij: Zapeljani v branje

Na letošnjem 28. Andragoškem kolokviju z naslovom Zapeljani v branje bomo prvič jasno in nedvoumno razpravljali predvsem o branju.

V okviru naših prizadevanj za zviševanje ravni pismenosti smo branje vseskozi poudarjali kot najpomembnejšo temeljno spretnost, se ob njem družili in ga spodbujali v študijskih krožkih Beremo z Manco Košir, se povezovali s knjižnicami, da bi k branju spodbudili čim več odraslih v izobraževanju. V najširšem pomenu besede branje doživljamo kot vrednoto, ki nam omogoča samobitnost in hkrati povezanost z drugimi. Kljub temu pa branju kot posebnemu fenomenu namenjamo širšo, javno pozornost šele zadnjih nekaj let.

Ozaveščenost o branju je temelj letošnjega osrednjega strokovnega srečanja v TVU, ki ga organizira ACS. Omogoča razpoznavanje, razumevanje in udejanjanje njegovih mnogoterih razsežnosti. Zapeljani v branje bomo razmišljali o lastnem branju, o tem, kako nas povezuje in oblikuje v skupnost, predvsem pa, kako ga umestiti v izobraževanje odraslih. Konkretizirali in poglobili bomo vsebine, ki smo jih na ACS gradili od ustanovitve Nacionalnega sveta za bralno pismenost 24. februarja 2021. Izpostavili smo jih v gradivu, namenjenem spodbujanju branja.

 

Program

Prijava

Pismenost na prepihu 2024: Med tradicionalno in sodobno pismenostjo

Pismenost na prepihu 2024: Med tradicionalno in sodobno pismenostjo

Center za spodbujanje bralne pismenosti v Mariborski knjižnici pripravlja strokovni posvet Pismenost na prepihu 2024 z naslovom Med tradicionalno in sodobno pismenostjo.

Posvet bo potekal od 20. do 23. maja 2024 med 16. in 19. uro prek Zoom aplikacije. Prijava na dogodek je objavljena na spletni strani Mariborske knjižnice.

Vsebinska izhodišča:
Iztočnica za pripravo strokovnega dogodka je Deklaracija o pravici evropskih državljanov do pismenosti, kjer je v Uvodu zapisano: “Pismenost je bistvena za človekov razvoj./…/ Ko govorimo o pismenosti, mislimo na zmožnost branja in pisanja na taki ravni, da posamezniki lahko učinkovito razumejo in uporabljajo pisno komunikacijo v vseh medijih (tiskanih in elektronskih), kar vključuje tudi digitalno pismenost.”

Na posvetu bodo spregovorili o različnem pojmovanju in definicijah bralne pismenosti in se osredotočili na sodobne oblike pismenosti, kot so multimodalna pismenost, večrazsežnostna pismenost in vizualna pismenost. Posebej bodo soočili razliko med uporabo (sodobnih) medijev pri mladi in starejši generaciji. Kdaj in kaj je primerna uporaba raznovrstnih medijev? Ali postaja (ne)obvladovanje različnih oblik pismenosti sredstvo za socialno razslojenost? Poskušali bodo poiskati odgovor, kako sodobna medijska krajina kroji širše družbeno dogajanje in življenje posameznika.

 

Program in prijavnico (od 15.4. dalje) boste našli na spletni strani Mariborske knjižnice.